Skip to content

Włochy: Mediolan, ukryte piękno? cz.1.

Mediolan rozczarowuje, odurza i zaskakuje. Ma wszystko, czego potrzeba spragnionym odkrywania.

LOVE

Miłość jest jak duża impreza. Czasami podążając za kimś w tłumie ludzi, ocierasz się o przypadkowe osoby. Spojrzenia, gesty, słowa, twarze, które przybierają różne wyrazy. To wszystko jest częścią pewnej historii, jakiejś osobliwej. Często opowiadanie wzmaga się w momencie wypicia sporej ilości alkoholu lub uderzenia osobowości, spotkanej na drodze. I wtedy potrafisz polecieć. Wędrujesz po zakamarkach, miejscach niedostępnych na co dzień. Odkrywasz tajemnice, których nie byłbyś w stanie zrozumieć za pierwszym razem. I wiesz, że sprawia ci to przyjemność. Tak, czujesz, że to nie koniec. To dopiero początek jakiejś podróży. Tak działa Mediolan. Nieświadomie odurza cię za każdym razem, gdy przybywasz i poznajesz na nowo miejsca, które z początku nie wydały ci się warte uwagi.

Dojrzała miłość jest jak Mediolan. Nie ma w niej ani krzty miłości od pierwszego wejrzenia. Jeśli szukasz tu zauroczenia, zafascynowania, efektu wow, odczucia płynącej dopaminy w żyłach, nie znajdziesz. Jeśli szukasz piękna włoskiego życia, kultury hic et nunc, nie znajdziesz. Jeśli szukasz sielankowości, romantycznej atmosfery, nie znajdziesz. Niebezpieczeństwem jest tu powierzchowne traktowanie tych wszystkich elementów i pozostawienie po sobie pewnej ułudy, iluzji, że coś się wydarzyło, coś się zobaczyło. W Mediolanie nie da się zakochać w ten sposób. To nie jest miasto na raz. Tu trzeba cierpliwości. Dla tych, którzy chcą od razu poznać wnętrze tego miasta, Mediolan pokazuje środkowy palec.

źródło: http://www.designboom.com/art/maurizio-cattelans-middle-finger-displayed-in-milan/
źródło: http://www.designboom.com/art/maurizio-cattelans-middle-finger-displayed-in-milan/

Chciałbym opowiedzieć trochę o mieście, które na pierwszy rzut oka nie jest typowo włoskie. Jest wręcz przeciwieństwem tych wszystkich słodkich klimatów „La Dolce Vita”. Próżno szukać w tym miejscu znanej włoskiej maksymy „Spiesz się powoli”, tych wszystkich pięknych, włoskich widoków rodem z katalogów. Nie zmienia to faktu, że Mediolan często jest szufladkowany, odbierany stereotypowo. Moda? Sport? Zakupy? Znane marki… Przylecę, zobaczę, kupię i pojadę dalej. Nie. Tak się nie da.

CZAS

W Mediolanie byłem dwa razy w przeciągu 3 lat. Dość krótko, raptem na chwilę. To chyba za mało, abym mógł się wypowiedzieć o tym miejscu, tak jak na to zasługuje, tak jak ja bym tego oczekiwał. Wypowiem się więc tak, jak to czuję.

Odkryłem niedawno pewną ważną rzecz. Czas jest bardzo ważną częścią podróżowania. Kiedyś skupiałem się na szybkim zwiedzaniu, zobaczeniu najważniejszych rzeczy, odhaczeniu listy i podążaniu dalej. Teraz doceniam każdą najmniejszą chwilę w konkretnym miejscu, a czas umożliwia mi złapanie oddechu, spojrzenie na pewne rzeczy z innej perspektywy. Polecam.

Czas sprawia, że układasz w swojej głowie historie, których zaznałeś podczas odkrywania takich miejsc. Nabierasz dystansu. Czytasz, dowiadujesz się, drążysz, odkrywasz na nowo. Mediolan jest jednym z tych miast, o których myślę przez cały rok. Nie da się o nim nie myśleć. Czy to już miłość?

Rzeźba, którą widzieliście na początku, to rzeźba Maurizzio Catellana „LOVE”, która mieści się na placu przed Pallazo della Borsa z 1931 roku. To całe miejsce, to mediolańskie centrum biznesu. To właśnie tu mieści się włoska giełda i liczne banki. Sama giełda została założona z rozkazu Napoleona. W Mediolanie, jak nigdzie indziej na Półwyspie Apenińskim funkcjonuje maksyma, powtarzana pewnie od pokoleń „czas to pieniądz”. Może dlatego Mediolan jest najbogatszym miastem słonecznej Italii.

Milan

JAK NIEDOKOŃCZONE DZIEŁO

Część tego tekstu pisałem już rok temu. Co dziwne, pisałem go jeszcze przed wylotem do Włoch. Na początku miał być krótki film. Pomyślałem więc, napiszę scenariusz, zbiorę mnóstwo materiału i nakręcę o mieście, o którym mówi się, że nie warto tu przyjeżdżać. Są przecież inne miejsca, gdzie odczujemy ducha Włoch. Mediolan to przeciwieństwo tych wszystkich „włoskich” miast. Jest dla cudzoziemców, przybyszów takich jak my, mniej charakterystyczne, mniej włoskie, bo… nie znajdziemy tu krajobrazów wytypowanych przez konwencję turystyczną… i twierdzą tak nawet sami Włosi.

Poszukując informacji o Mediolanie natrafiłem swego czasu na artykuł w sieci, mówiący o 10 miejscach, które potrafią rozczarować. Znalazł się wśród nich Mediolan. Postaram się pokazać i udowodnić, że to nieprawda. To lombardzkie miasto ma naprawdę bogatą historię. Można tu znaleźć wiele zabytków jak i dzieł sztuki. Jest również industrialny, nowoczesny, przyszłościowy. Takie zestawienie potrafi być naprawdę inspirujące. Dlatego nie dziwi nikogo, że Mediolan jest nie tylko stolicą finansową Włoch, ale również miejscem dyktatorów mody, designu, a także sportu na najwyższym poziomie.

Jak już wspominałem, doświadczyłem dwóch wizyt w Mediolanie. Z początku mogłem zgodzić się z autorką wspomnianego artykułu. To miasto trochę mnie rozczarowało. Mogę śmiało powiedzieć, że nawet bardzo. Czego się spodziewałem? Chyba tego, czego wszyscy, którzy pierwszy raz odwiedzają Włochy i lądują w Mediolanie. Czułem się trochę oszukany, szybko więc pognałem pociągiem do Rzymu.

Z czasem jednak dojrzewała we mnie myśl, że Mediolan jest jak niedokończona pieta Michała Anioła. Widoczny jest zarys geniuszu, ale jednocześnie możemy zauważyć wiele rys od szarpnięcia dłutem, widocznych gołym okiem. Surowy materiał, który pozostał samemu sobie. Rzeźba powstała w 1564 roku, pod koniec życia artysty. Stanowi jakby szkic. Spędziłem przy niej w Muzeum dobre kilkadziesiąt minut, obserwowałem ludzi, którzy szkicują, oglądają i dyskutują. Pietà Rondanini brzmi jak dojrzała kobieta pijąca wieczorem wino i popalająca papierosa…. Jaki jest naprawdę Mediolan?

To piękno ukryte w detalach.

Pieta Rondanini, Museo Pieta Rondanini, Castello Sforzesco
Pieta Rondanini, Museo Pieta Rondanini, Castello Sforzesco

cdn…

mediolan

[Robert]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Shares

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje o wpisach

FreshMail.pl